(Buttim) E Blok No : 1290 Kat :1
Osmangazi/Bursa
Pazartesi- Cuma 8.30 - 18.30
Çalışma Saatleri

Performans Yönetimi

kpiMakine performansları ve çalışma güvenirliliği, sistemin düzenli bakımı ve kontrolleriyle mümkündür.  Yüksek kullanılabilirlik, arızalar arasında geçen sürenin uzatılması ve çıkabilecek arızaların en kısa zamanda giderilmesi anlamına geldiğinden,  arızalar arası geçen ortalama süre (MTBF-Mean Time Between Feilures), ortalama bakım onarım süresi (MTTR-Meal Time To Repair), Downtime (Duruş Süreleri) bilgilerinin sistem tarafından hesaplanıyor ve analiz edilebiliyor olması gerekmektedir.

MTTR (Arızaları giderme ortalama onarım süresi) :

Makinelerin kolay onarılabilirliliğini değerlendirmek için kullanılan bir parametredir. Dolayısıyla cihazların onarımı sırasında hizmet dışı kaldığı süreyi ifade eder. MTTR, önemli ölçüde cihazların parça ve modüllerinin kolay değiştirilebilmesi, arızaların teşhisi, müdahale süresi, arıza giderme süresi ve stokta yedek parça bulundurulması ile direkt alakalıdır.

MTBF (İki arıza arasındaki ortalama süre) :

Makine güvenilirliğini değerlendirmek için kullanılan bir parametredir. Cihazların arızalar arasında geçen etkin çalışmasının tahmini süresini gösterir. MTBF, uygulanan koruyucu bakımlar, cihazın karşı karşıya kaldığı hava şartları, yükseklik, kullanılan elemanların güvenilirliği ve kullanım süresi, tasarım özellikleri ve uygulandığı zaman yedekli çalışma gibi çeşitli şartlara bağlıdır.

DOWNTIME (Duruş Süreleri) :

Tanım olarak bir bileşenin görevini yapamaması anlamına gelmektedir. İş emirlerinde girilen duruş bilgilerinden elde edilen duruş sürelerinin analizidir. Duruş sürelerinin hesaplanmasını, bakım personelinin arızaya müdahale süresi, onarım için geçen süre, malzeme ya da yedek parça temini için geçen süreler direkt olarak etkilemektedir. Koruyucu bakım faaliyetlerinin artmasıyla arıza kaynaklı duruş sürelerinde azalma beklenmelidir.

Availability (Kullanılabilirlik oranı) :

Makinelerin çalışma sürekliliğini ifade eder. Bu değerin artıyor olması sistemin çalışabilirliğinin ve güvenilirliğinin arttığını gösterir.

Kullanılabilirlik Oranı = Çalışma Süresi * 100/ (MTTR + MTBF)

Translate »