(Buttim) E Blok No : 1290 Kat :1
Osmangazi/Bursa
Pazartesi- Cuma 8.30 - 18.30
Çalışma Saatleri

Desteklediği Bakım Yöntemleri

PBT Pro - Orjin Yazılım > PROGRAM ÖZELLİKLERİ > Desteklediği Bakım Yöntemleri

Günümüzde bir tesisin düzenli ve sürekli çalışabilmesi, karlılığı, bakım ekibinin çalışma sistemine, randımanı ve tecrübelerine bağlıdır. Makinelerin planlı ve sistematik bir şekilde bakımı ve kontrolü, üretim maliyetlerini azaltmakta büyük rol oynamaktadır.

PBT Pro’nun desteklediği bakım yöntemleri üç şekilde gerçekleşmektedir ;

  • Tüm bakım ve arıza aktivitelerini kayıt altına alarak, bakım departmanının toplam çalışma verimliliğini ölçebilmek ve verimliliği arttırabilmek,Yatırım
  • İş emirlerini kayıt altına almak ve tarihçelerini tutmak,
  • Önleyici bakımları (PM) planlayabilmek,

 

Arıza Bakım:

Bu yöntem; çok sayıda yedekleri bulunan ve fazla pahalı olmayan makinelerle üretim yapan tesislerde ve atölyelerde uygulanmaktadır. Makinenin oluşan beklenmedik bir arıza nedeniyle durduğunda yapılan bakım ve onarımları içermektedir. Bu bakım yönteminin en önemli dezavantajı , hasarın ne zaman meydana geleceği bilinmediğinden, gerçek bir üretim planı yapmanın mümkün olmayışıdır.

Periyodik Bakım:

Bu bakım yöntemi genelde bugün endüstride en çok kullanılan bakım yöntemidir. Bu bakım yönteminde, bakım ekibinin deneyimi ve makinelerin geçmişteki performans ve çalışma şartları göz önünde bulundurularak, makinenin hangi zaman aralıklarında durdurularak bakıma alınacağı belirlenmiştir. Aynı şekilde, denetime dayalı olarak bakıma alınan makinede hangi parçaların değiştirileceği belirlenir ve bu parçalar stokta hazır bulundurulur.

Kestirimci Bakım:

Bu bakım yönteminde ana prensip, üretim sırasında yapılan ölçmelerle makinelerin performansını izleyerek ne zaman bakıma gerek olacağına karar vererek, kısa bir süre üretime ara verilip daha önceden belirlenen arızayı onarmaktır. Makinenin karakteri ve çalışma koşulları göz önünde bulundurularak yapılan program çerçevesinde, üretimi durdurmadan bazı parametrelerin kontrolü ve ölçümü yapılır. Hata teşhis edildikten sonra, gerekli yedek parça temin edilerek, üretim durdurulur ve mümkün olan en kısa zaman süresinde bakım yapılıp, tekrar üretime devam edilir.

PBT Pro; Bu yöntemler sayesinde toplanan tüm bilgi, analiz ve bakım sonuçlarını arşivleyerek, makine & ekipmanlarınız ile ilgili son derece detaylı bir veritabanına sahip olmanızı, ayrıca bakımların standartlaştırılıp doküman haline getirilerek elde edilen tüm sonuçların çalışanlar tarafından bilinmesini ve uygulanmasını sağlar.

Translate »