(Buttim) E Blok No : 1290 Kat :1
Osmangazi/Bursa
Pazartesi- Cuma 8.30 - 18.30
Çalışma Saatleri

“PBT PRO” Bakım Yönetimi Yazılımı Makine Arızalarını Nasıl Azaltır?

“PBT PRO” Bakım Yönetimi Yazılımı Makine Arızalarını Nasıl Azaltır?

 • Posted by: Pbt Pro
 • Category: Genel, Makaleler, Pbt Pro

Bazen, makine arızalarını düzeltmenin en zor kısmı, öncelikle neyin yanlış olduğunu bulmaktır. Bozuk bir parçayı değiştirmek kolay bir çözümdür. Ancak doğru parça değişimi yapmak ve sonrasında değişen parçanın neleri etkileyeceğini bilmek gerçekten zor olabilir. Böyle durumlarda PBT PRO Bilgisayarlı Bakım Yönetimi Yazılımı sizin için iyi bir kaynak sağlayacaktır.

Bakım yönetimi yazılımı ile sorunları gidermenin nasıl yapılacağına ve faydalarına bakmadan önce, bir iki adım geriye gidip bazı temel tanımlarla başlayalım.

Arıza tanımlama

Temel olarak, bir sorunla karşılaştığınızda doğru çözüme ulaşmak ve çözüm bulma süreci oldukça önemlidir. Arıza ve çözüm kataloglarınız yoksa bu noktada süreç son derece ve zorlu ve uzun olacaktır. Eğer tanımlar önceden hazırlanmış ve çözüm prosedürleri önceden oluşturulmuş ise sorunları planlar, test eder ve hızlıca çözersiniz.

Bakım prosedürleri tanımlama

İyi ve zamanında sorun giderme yöntemleri, yöntemli ve doğru destekle çalışmanızı gerektirir. Ve hiçbir şey sizi, bakım yönetimi için kullanacağınız bir yazılım kadar destekleyemez.

PBT PRO  Bakım Yönetimi Yazılımı Tesisleri, ekipmanları ve diğer varlıkları verimli bir şekilde yönetmek için eksiksiz bir sistemdir.

PBT PRO ile :

 • İş emirlerini yönetme ve izleme
 • Envanteri kontrol etme ve izleme
 • KPI’ları izleme ve rapor oluşturma
 • Üçüncü taraf dış servisleri yönetme
 • Koruyucu bakımı planlama ve izleme
 • Varlıkları ve ekipmanları yaşam döngüleri boyunca yönetme

PBT PRO kullanmak ; her şeyi, her yerde ve her zaman erişilebilen tek bir veritabanında güvenli ve güncel tutulması anlamına gelir.

PBT PRO Bakım Yönetimi Sistemi ile sorun giderme

Sorun giderme bir süreçtir ve verimli bir hale getirmek için daha önce oluşturulmuş olan arıza prosedürlerini takip etmeniz gereklidir.

“Bakım yönetimi yazılımı ile dijital kılavuzlar ve şemalar açık bir şekilde elinizin altında…”

Sistemi anlamak, her şey yolunda gittiğinde varlıkların görünümünü ve durumunu bilmek anlamına gelir. Parçaları ve birlikte nasıl çalıştıklarını ekipmanları tanımak çok önemlidir, çünkü bir varlıkla ilgili neyin yanlış olduğunu anlamanın en hızlı yolu, problem yaşandığında neler olduğu ile normal çalışırken neler olduğu karşılaştırılarak bulunur.

Dolayısıyla ekipmanınız çalışırken ne kadar çok şey bilirseniz, çalışmıyorken o kadar hızlı düzeltebilirsiniz.

Bakım yönetimi yazılımı burada iki önemli noktada yardımcı olur. Birincisi, varlıklara ait kullanım kılavuzlarını ve şemaları arşivler. Aynı zamanda bu dokümanları teknisyenler için gerektiği anda kullanılabilir halde hazır bulundurur. Bakım departmanı yığınla yazılı evrağa hapsolmak yerine, bir varlık hakkında bilmesi gereken her şeyi, herhangi bir bilgisayar veya mobil cihazdan istediği anda erişip okuyabileceği dijital dokümanlara sahip olur.

Yazılımın yardımcı olması beklenen bir başka konu da açık bir bakım talebi portalı olmasıdır. Bir operatör bir varlıkla ilgili bir sorun fark ettiğinde, bunu hızlı ve sorunsuz bir şekilde bakım bölümüne bildirebilir. Tek yapmaları gereken E-postaları veya telefon bildirimlerini takip etmektir. Portalda bakım isteği şablonları bulunduğundan, operatörler hangi bilgileri dahil edeceğini bilir. Bir karışıklıkta rastgele bilgiler yerine, standart ve eksiksiz veriler elde edersiniz.

PBT PRO Bakım Yönetimi Yazılımı ile varlıklara ait doğru, güncel tüm geçmişi bilin

Bir varlığın bakım geçmişini bilmek, mevcut sorunlara neyin neden olduğu hakkında iyi bir fikir verir. Bir varlığın sadece en son ne zaman arıza yaptığına odaklanmayın. Bunun yerine, daha geniş bir bakış açısıyla tüm bakım onarım geçmişini izleyin.

PBT PRO Bakım yönetimi yazılımı, iş emri geçmişinin sorgulanmasını ve bu iş emirlerine erişilmesini kolaylaştırır. Eski evrakları gezmek veya elektronik tablo dosyaları arasında kaybolmak yerine, ihtiyacınız olan veriler için yalnızca birkaç tıklama yaparsınız. Ayrıca, KPI’lar ve okunması kolay grafikler içeren otomatik olarak oluşturulmuş raporlarla, bir varlığın bakım geçmişi hakkında ihtiyacınız olan her şeyi hızlı bir şekilde öğrenebilirsiniz.

PBT PRO  Bakım yönetimi yazılımı, verilerin güvenli, erişilebilir ve güncel tutulması konusunda oldukça başarılıdır. Bu geleneksel bakım yönetim sistemleri ile mümkün değildir. Her şey kağıda yazıldığında, onu güvende tutmanın tek yolu, bakım departmanının ofisine kilitlemektir. Bir teknisyen kağıt iş emirleriyle çalışırsa yanlış bilgiler ile karşılaşma şansı yüksektir. Kağıtlardan verileri toplamak ve kullanmak ise son derece zor, uzun süreli ve sağlıksız bir uygulamadır. Bir varlığın ne sıklıkla üzerinde çalışıldığını, işçilik ve parçalarda ne kadar maliyeti olduğunu ve en yaygın gerekli bakım görevlerini bilmeniz mi gerekiyor? Cevapları bulabilirsiniz, ancak bir yığın evrak, hesap makinesi, kalem ve kağıtla uğraşmaya hazır olmalısınız.

Elektronik tablolar kullanan departmanlar için ise her zaman bilgilerin hem erişilebilir hem de güncel tutulması sorunu vardır. Birisine bir excel tablosunu e-postayla gönderir göndermez, biri sizin bilgisayarınızda, diğeri gönderdiğiniz yerde olmak üzere iki kopya vardır. Kendi bilgisayarınızda yaptığınız değişiklikler kopyalarına aktarılmaz. Bu veri paylaşımı olmaz. Bağlantısız, giderek farklılaşan sürümler oluşturmuş olursunuz. PBT PRO Yeni Nesil Bakım Yönetimi Yazılımı, her şeyi gerçek zamanlı olarak güncellenen tek bir merkezi veritabanında tutar. Verilerin sadece bir ana sürümü vardır. Doğru yazılım izinlerine sahip olan herkes bunları görebilir. Kimse en son sürümü izlemek için eski e-posta ekleri arasında gezinmek zorunda kalmaz.

PBT PRO Bakım Yönetimi Sisteminde iş emri şablonları, özelleştirilebilir talimatlar ve kontrol listeleri ile öngörülerinizi kullanın

İlgili iş emri geçmişlerini inceledikten ve olası sorunların bir listesini çıkardıktan sonra, yararlı kontrol listeleri oluşturarak gelecekteki sorun giderme çabalarını kolaylaştırabilirsiniz. Dolayısıyla, bir varlığın bir daha bakıma ihtiyacı olduğunda, sorunun en olası nedeninden en azına kadar kontrol etmek için kullanışlı bir listeniz olur.

PBT PRO Bakım Yönetimi Yazılımı, bu kontrol listelerini oluşturmak ve ardından herkesin bunları takip etmesini sağlamak amacıyla kolay yöntemler sunar. İş emri şablonları ile belirli varlıklar için şablonları kolayca ayarlayabilirsiniz. Açık bir nedeni olmayan bir sorun olduğunda, yalnızca birkaç tıklamayla veri dolu bir iş emri şablonu oluşturabilirsiniz. İş emri yazılımı , teknisyenlerin verimli bir şekilde iş kapatmak için ihtiyaç duydukları her şeye sahip olduğu anlamına gelir:

 • Özelleştirilebilir talimatlar ve kontrol listeleri
 • Varlık iş emri geçmişi
 • İlişkili parçalar ve malzemeler
 • Dijital resimler, şemalar ve İşletme ve Bakım kılavuzları

 PBT PRO Bakım Yönetim Yazılımı ve önleyici bakım planlaması ile eksiksiz temel neden analizi

Bir arızaya neyin ve neden sebep olduğunu bulmak yeterli değildir. Tekrar olmasını önlemek için bir yol bulunması gerekir. Temel neden analizi, sorunların arkasındaki sorunu bulma sürecidir.

Sorunun kökenini öğrendikten sonra, tekrar olmasını önlemek için adımlar atabilirsiniz. Aküyü her şarj edildiğinde şarj etmek veya değiştirmek yerine, alternatörün ne zaman kontrol edileceği ve değiştirileceği ile ilgili en iyi planı yapmaya başlarsınız.

PBT PRO Bakım yönetimi yazılımı ile yapmanız gereken adımları öğrendikten sonra, bunları önleyici bakım iş emirleri (PM) olarak yazılımda programlayabilirsiniz. Talep iş emirlerinin aksine PM’ ler varlıklar arızalanmadan önce yapılır. Arabanızdaki yağı değiştirmek gibi. Yağı değiştirmeden önce motorun tutukluk yapmasını beklemezsiniz.

PM’ ler yazılımın içine girdikten sonra, bulunması ve izlenmesi kolay, unutulması zor bir hal alır. Yazılımı size hatırlatma e-postaları gönderecek şekilde ayarlayabilirsiniz.

Bakım yönetimi için doğru yazılımı seçme

Genellikle bir sorunun nedenini bulmak sorunu düzeltmekten çok daha zordur. Ancak iyi bir bakım yönetimi yazılımı ile sorun giderme adımlarında hızlıca ilerleyebilirsiniz. Şimdi soru şu, sizin için en iyi hangi yazılım çözümünün işe yarayacağını nasıl bilebilirsiniz?

Doğrudan yazılım sağlayıcılara ulaşmak ve onlarla konuşmak önemlidir. Doğru yazılımı ararken, nasıl çalıştığını ve nasıl kullanabileceğinizi anlamak için demosunu görmeniz gerekir. Hatta bir süre özgürce kullanabilmeniz karar verme sürecinde önemli rol oynar.

PBT PRO demo talebi için tıklayınız…

Author: Pbt Pro

Bir cevap yazın

Translate »