(Buttim) E Blok No : 1290 Kat :1
Osmangazi/Bursa
Pazartesi- Cuma 8.30 - 18.30
Çalışma Saatleri

Makine Bakım Teknolojilerindeki Gelişmeler Rekabet Gücünüzü Arttırıyor…

Makine Bakım Teknolojilerindeki Gelişmeler Rekabet Gücünüzü Arttırıyor…

  • Posted by: Pbt Pro
  • Category: CMMS, Genel, Haberler, iş güvenliği, kurumsal varlık ve bakım yönetimi, Makaleler, Pbt Pro

Modern teknoloji, bakımları oldukça kolaylaştırdı ve yeni yöntemleri benimseyen firmalar bu gelişmelerden son derece faydalandılar. Elbette maliyetlerden tasarruf etmek önlemdir, ancak bu gelişmiş programlar ve süreçler aynı zamanda bir şirketin hız, verimlilik ve kalite konularındaki itibarını artırır. Dolayısıyla bakım artık standart bir uygulama değil, rekabette avantaj elde etme stratejisidir.

Endüstriyel firmaların ekipman bakım ihtiyaçlarını ve sağladıkları ekstra avantajlar için uyguladıkları yazılım ve araçlardan bazılarını inceleyelim.

Durum İzleme ve Önleyici Bakımlar

Bir operasyon, rekabete ayak uydurmak için en yüksek performansta yürütülmelidir. Arıza sürelerinin önemli kayıplara ve zamanlama aksaklıklarına yol açabileceği bir endüstride, ekipmanı çalışma koşullarında yağ ve kirden arındırmak önemlidir. Bu maddeler, makinelerde aşınma ve yıpranmaya katkıda bulunarak gereksiz sürtünmeye ve ek sorunlara neden olur.

Neyse ki, yöneticiler operasyonlarının sorunsuz bir şekilde ilerlemesini sağlamak için yeni teknolojilere sahiptir. Makine ve ekipmanları rutinlerinin bir parçası olarak yıkama ve temizleme gibi işleri içeren planlanmamış bakımlardan planlı bakım faaliyetlerine geçebilirler. Bunu yaparken, daha önce kaçırmış olabilecekleri küçük komplikasyonları da tespit edebilirler.

Makine verimliliğinde yüzde 1’lik bir düşüş, bir projenin toplam kârında yüzde 2,75’lik bir düşüşe neden olabilir.

İstatistiksel Veriler ve Güvenilirlik Merkezli Bakım

Bir bakım ekibi üç farklı tipte ekipman bakımı yapar: düzeltici, önleyici ve kestirimci. Ancak en uygun maliyetli çözümle sonuçlanan bir süreç olan Güvenilirlik merkezli bakım olarak adlandırılan dördüncü bir seçeneğe veya bir yönteme de sahipsiniz. Güvenilirlik merkezli bakım istatistiksel verilere dayanan oldukça organize bir yaklaşımdır ve bu tekniğin arkasındaki mantık basittir.

Birincil hedef, belirli bir makinenin veya makine tipinin mümkün olan en düşük maliyetle güvenilir bir şekilde çalışmasını sağlamaktır. Kimyasal enjeksiyon pompasının arızalanana kadar çalışmasına izin vermek finansal açıdan uygun değildir, çünkü üretime entegredir ve değiştirilmesini beklemek mantıklı değildir. Bu durumlarda, bileşenlerin stratejik bakımı, yönetimin programda kalırken mevcut bütçelerinden en iyi şekilde faydalanmasını sağlar.

Güvenilirlik merkezli bakımı entegre etmek için, bir arıza kodu ve etki analizi veya esas olarak zaten bildiğiniz şeyleri birleştirerek prosedürler oluşturmanız ve bunları bir yazılama tanımlamanız gerekir. Yazılımın oluşturduğu istatistiksel verileri inceleyerek bakım planlarınız için bir yapı oluşturursunuz. Bu sayede geleneksel ekipman yönetimi yöntemlerine bağlı kalan diğer şirketlere göre avantaj sağlayabilirsiniz.

Gömülü Muhakeme Sistemleri ve Otonom Bakım

Gömülü muhakeme sistemleri, makine operatörlerinin yardımı olmadan varsayımsal olarak izlemesini, teşhis etmesini ve onarım yapmasını sağlar. Teknolojik olarak halen geliştirilmektedir, ancak proje yöneticilerine, ekipmanları üzerinde bir gün içinde bakım yapmak üzere optimize etmeyi vaat etmektedir. Bu etkileyici ilerlemenin bir firmaya nasıl yardımcı olabileceği açıktır, ancak bu programların nasıl çalıştığını muhtemelen merak ediyorsunuz.

Mevcut bir makinede kendi kendine bakım işlevselliğini uygulamak için özel bir sistem gerekir. Bu gömülü muhakeme sistemleri, sensör füzyonu kullanarak bir makinenin durumunu izler, bu durumu değerlendirir ve arızaları teşhis eder. Makine onarımları bir veritabanındaki bilgilere dayanarak belirler, ardından bunları bir bilgisayar kontrol sistemi ve ekipman içindeki aktüatörler aracılığıyla yürütür ve öğrenir.

Kendi kendini idame ettirebilen makinelerin potansiyeli çok büyüktür. Eski yöntemleri daha uzun onarım sürelerini ve daha yüksek yönetim yüklerini değiştirir. Sistemler, bakım görevini ekipmanın kendisine devrederek insan hatasını önler. Bir operatör daha sonra önemsiz ayrıntılara değil, işine odaklanabilir ve zaman alan arızalar veya masraflı bekleme korkusu olmadan programlarına uydukça ilerleme kaydedebilir.

Teknoloji Çalışma Dünyasını Değiştirmeye Devam Ediyor

Makine bakımındaki ilerlemeler, iş yöneticilerine günlük çalışmalarında son derece yardımcı olmuştur ve günümüz teknolojisi onlara rekabet avantajları sağlamıştır. Yarının teknolojisi, dışarıdan yardıma ihtiyaç duymadan sorunları teşhis edebilen ve onarabilen gömülü muhakeme sistemleriyle daha da büyük avantajlar vaat etmektedir. Ve faydaları burada bitmez.

Bu sistemler ve güvenilirlik merkezli bakım gibi diğer veriye dayalı yöntemler bir operatörün çalışmayan makinelere karşı güvende olmasını sağlayarak iş sahasında yaralanma riskini azaltır. Geliştirilmiş güvenlik ve yapı ile, bir proje yöneticisi, üretim ve çalışmaların aksamayacağından aynı zamanda planlarına bağlı kalacağından emin olabilir, bu da proje planlarından sapmaları önler.

Bu teknolojiler çalışma dünyasını değiştirmeye devam ederken, siz de bu teknolojilerin işinize nasıl yardımcı olabileceğini araştırmalısınız. İster durum izlemeye yatırım yapın, isterse bir akıllı bir sistem kurun, ekipmanlarınızın sağlıklı çalışması ve güvenilirliği sizi rekabette her zaman öne çıkaracaktır.

Author: Pbt Pro

Bir cevap yazın

Translate »