(Buttim) E Blok No : 1290 Kat :1
Osmangazi/Bursa
Pazartesi- Cuma 8.30 - 18.30
Çalışma Saatleri

PBT PRO - Enerji Santrallerinde Varlık ve Bakım Yönetimi

PBT PRO – Enerji Santrallerinde Varlık ve Bakım Yönetimi

 • Posted by: Pbt Pro
 • Category: Bakım ve Onarım Yazılımı, CMMS, Genel, Makaleler, Pbt Pro

Enerji santrallerinin bakımı, güvenliği ve tesis varlıklarının uzun ömürlülüğünü korumak, tüm ekipmanların yüksek güvenilirliğini sağlamak, operasyonel öngörülebilirliği ve kesintisiz performansı için çok yüksek öneme sahiptir.  Doğru bakım prosedürleri olmadan, temel ekipman ve makineler bakımsız duruma düşebilir, bu da sahada potansiyel olarak tehlikeli durumlara ve ayrıca elektrik üretiminde kullanılan pahalı ekipmanların erken arızalanmasına yol açabilir.

Enerji santralleri, güvenli, çevre dostu ve uygun maliyetli enerji tedarikinden sorumludur. Üretim sürecini 7/24 güvence altına almak ve tesislerin karlılığını artırmak için katma değer zincirinin tamamını kapsayan profesyonel bir varlık ve bakım yönetimi yazılımı uygulamalıdır. Çünkü santral bakımı, yalnızca varlıkların ve ekipmanın bakımını değil, aynı zamanda rutin denetimler, ekipmanların kurulumu, düzenli raporlama, sistem entegrasyonları ve incelemeleri ve planlı önleyici bakımı da ifade eden kapsamlı bir terimdir. Planlanmamış arıza süreleri veya bir tesisin tamamen arızalanması, her enerji santrali işletmesi için finansal bir risktir, özellikle enerji satılmış ancak henüz üretilmemişse. Kestirimci, Planlı ve Önleyici Bakım yöntemleri bu tür bir senaryoyu önceden tahmin etmenize yardımcı olur.

Santral Bakım Yazılımı (CMMS) Nedir?

Bilgisayarlı bakım yönetim sistemi (CMMS) yazılımı olarak da adlandırılan enerji santralleri bakım yazılımı, bakım yönetimini otomatikleştirmek ve varlık arıza süresini azaltmak için tasarlanmıştır. Ekipman verilerini takip eder ve ihtiyacınız olan bilgilere hızlıca ulaşabilir.

Bakım yöneticileri CMMS yazılımlarını aşağıdaki amaçlar doğrultusunda kullanır …

 • Önleyici bakım görevlerini planlama
 • Otomatik veya manuel olarak iş emirleri oluşturma
 • İletişimi otomatikleştirme
 • Servis taleplerinin karşılanması
 • Parçaları ve envanteri yönetme
 • Özel raporlar oluşturma
 • Satın alma siparişini ve istekleri kolaylaştırma
 • Satın alma taleplerini ve satın alma siparişlerini yayınlama
 • Bakım maliyetlerini kontrol etmek
 • Yasal uyum prosedürlerinin belgelenmesi

Santral Bakımı İçin Neler Gereklidir ?

Enerji santrallerinde bulunan karmaşık sistemler için düzenli bakım uygulamak karmaşık ve zordur, ancak güvenlik ve verimlilik için de çok önemlidir.

Tesisteki bir sorun hızla çözülemezse yaşamı tehdit eden bir soruna dönüşebilir. Ancak, sahadaki personelin, tesisin kullandığı her bileşenin ve varlığın durumunu takip etmesi varlık yönetimi yazılımı olmadan mümkün değildir.

Bu nedenle enerji santrallerinde bakımdan sorumlu mühendisler, bakım programlarını ve raporlamayı takip etmelerine, paylaşmalarına ve arşivlemelerine yardımcı olmak aynı zamanda ekipmanlarının gerçek zamanlı durumunu küçük ayrıntılarına kadar takip etmek için bir CMMS (Bilgisayar Destekli Bakım Yönetim Sistemi) kullanmalıdırlar.

Santrallerin neden bir CMMS’ ye ihtiyacı var ?

 • Varlık Yönetimi

Bir CMMS, tesisin varlıklarının durumunu zaman içinde izler, onarım veya bakım gerektiren varlıkları belirler ve varlıkların kapalı kalma süresini önler.

İyi bakılan ve optimum çalışma koşulunda tutulan makineler, genel bakım maliyetlerinin düşürülmesine yardımcı olacaktır. Bu tür varlıkların, beklenen ömürlerinin ötesinde güvenli ve işlevsel kalma olasılığı daha yüksektir.

Bir CMMS’ deki önleyici bakım özellikleri, farklı operasyonel ekipman türleri için denetimlerin programlanması sürecini otomatikleştirebilir. Personeliniz, denetimleri asla kaçırmamalarını sağlamak için otomatik olarak iş emirleri alacaktır. Bu, tesisinizi düzenleyici denetimleri geçmek ve en yüksek düzeyde bakım yönetimi gerektiren uyumluluk standartlarını karşılamak için daha iyi bir konuma getirir.

 • Öngörücü bakım

CMMS enerji santralleri ile bakım teknisyenleri, düşük performans gösteren varlıkları tespit edebilir ve buna göre bakım faaliyetlerini planlayabilir.

 • Bakım Planlaması

CMMS yazılımı, bakım departmanının tüm bakım faaliyetlerini önceden planlamasına olanak tanır.

CMMS uygulamanın faydaları :

 • Ekipman arıza süresini azaltır
 • Güvenli ve etkili güç üretimi işlemlerinin sağlanmasına yardımcı olur
 • Yasal düzenleme ve uyumluluk standartlarını karşılar
 • Elektrik üretim varlıklarının ömrünü uzatır
 • Envantere yapılan yatırımları en aza indirir
 • Santrallerde daha uzun yaşam döngüsü sağlar
 • Yenileme, rehabilitasyon ve güçlendirme projelerinin takibine olanak tanır

Önleyici bakımlar ile riskleri azaltın

Bir enerji santralinin güçlü yönleri sadece tesis teknolojisinde değil, aynı zamanda karmaşık modernizasyonlarda, arıza sürelerinde ve revizyon çalışmalarında yatmaktadır. Etkin ve profesyonel bir bakım yönetimi yazılımı, bakım ile işletme maliyetlerini düşürmenize ve gereksiz yatırımları önlemenize yardımcı olur. Performansa dayalı bakımlarla, ekonomik karlılığı, kullanılabilirliği ve riskleri tartan dinamik bir model oluşturabilirsiniz.

Hidroelektrik Santrallerinde (HES) Bakım ve Esnek Varlık Operasyonları

Günümüzün zorlu enerji piyasasında hidroelektrik santralleri, aralıklı yenilenebilir enerjinin yükselmesiyle artan fiyat baskısı, daha sıkı düzenlemeler, yaşlanan varlıklar, deneyimli işgücü devri, yeni çalışma modelleri, uzak yerlerde personel tutulması vb. gibi birçok zorlukla karşı karşıya. Bu noktada dijital teknolojiler dönüşüme yardımcı olabilir bu zorlukları fırsatlara dönüştürüyor ve hidroelektrik enerjiyi enerji geçişinin ön saflarına getiriyor.

PBT PRO, işletme ve bakım maliyetlerini azaltmak, arıza risklerini düşürmek ve üretim gelirlerinizi artırmak için bağımsız veya entegre çalışabilen kurumsal varlık ve bakım yönetimi yazılımıdır. Mevcut varlıkları daha esnek hale getirmek, hidroelektrik santrallerinin iklim değişikliği, enerji piyasasının düzensizliği ile başa çıkması için kritik öneme sahiptir.

Nükleer enerji santrallerin işletilmesi ve bakımı

Nükleer enerji santralleri yapıları gereği en ihtiyatlı operasyonel mükemmellik seviyelerine ihtiyaç duyar. Güvenli ve ekonomik nükleer enerji santralleri; çalışanlar, halk ve çevre üzerindeki riskleri en aza indirmek için doğal olarak dikkatli, titiz ve iyi planlanmış bakım faaliyetleri gerektirir.

İyi yönetilen nükleer enerji santralleri, işletim ve bakım standartlarını sürekli olarak iyileştirmeye çalışmaktadır. Bakım, yapıların, sistemlerin ve bileşenlerin tasarım işlevlerini yerine getirebilmesini sağlayan önleyici ve düzeltici önlemleri içerir. Tipik faaliyetler, sistem bileşenlerinin bakımını, onarımını ve değiştirilmesini içerir ve test, kalibrasyon ve hizmet içi denetimlerle geliştirilebilir.

Sonuç olarak nükleer enerji santralleri, gerekli tüm bakım düzenlemelerini karşılamalarına ve hedeflenen verimlilik, güç çıkışı, uyumluluk ve güvenlik performansı düzeylerine ulaşmalarına yardımcı olmak için bilgisayarlı bakım yönetim sistemlerine (CMMS) yönelmek durumundadır.

PBT PRO Kurumsal Varlık ve Bakım Yönetimi Çözümü

PBT PRO Varlık Yönetimi çözümü, varlıkların performansını iyileştirmek, maliyetleri düşürmek ve temel iş operasyonlarında görev açısından kritik karar vermeyi kolaylaştırmak için operasyonel verileri ve varlık verilerini takip ve analiz etmenize olanak tanır. PBT PRO ile, işletme risklerini azaltmak ve genel güvenilirliği, verimliliği ve kullanılabilirliği iyileştirmek için tutarlı, optimize edilmiş denetim ve bakım planları geliştirebilirsiniz.

Operasyonel mükemmellik arayışınızda, varlık performans yönetimi (PBT PRO), iş hedeflerine ulaşmada önemli bir rol oynar, yapılandırılmış bir karar destek ortamında iş süreçlerini yönetmek için operasyonları, mühendisliği ve bakımı bir araya getirir.

Operasyonlar sırasında süreçlerin izlenmesi, mekanik olarak güvenli bir varlık sistemi sağlamak için çok önemlidir. Güvenli, sürdürülebilir ve karlı bir operasyon için PBT PRO, ilişkili varlık altyapısı ile birlikte kritik ekipmanların durumunu izlemenizi ve daha etkili bir şekilde yönetmenizi sağlar.

Sonuç olarak PBT PRO, operasyonlarınıza üst düzeyde görünürlük, güvenlik ve azaltılmış risk sağlayan aynı zamanda bilinçli kararlar vermenizi olanak tanıyan bir yazılım çözümüdür.

PBT PRO İle Verilerinizi Değere Dönüşsün

Verimli enerji üretimi için en uygun koşulları yaratabileceğiniz varlık yönetimi konusundaki tüm uzmanlığımızı sizlere sunuyoruz. Yönetimsel iş emirleri ve performans parametrelerini optimize edebileceğiniz PBT PRO Kurumsal Varlık ve Bakım Yönetimi çözümünüz için bizimle iletişime geçin.

Author: Pbt Pro

Bir cevap yazın

Translate »